Herkesin Bilmediği Gerçekler: Steve Jobs

Herkesin Bilmediği Gerçekler: Steve Jobs

Steve Jobs

Adının geçtiği her yerde etkilendiğim adam Steve Jobs. Bugün okuduğum bir makalede insanı şaşırtan o kadar çok ilginç yönleri var ki. Uzun süredir sağlık sorunları yüzünden uzak kalan Jobs, en son iPad 2 ' nin lansmanında karşımıza çıktı. Okuduklarımı sizinle paylaşmak istedim.

Neymiş bu 15 ilginç özellik, hep beraber bakalım ?

 

 

1. Steve Jobs'un zaman çizgisi:

1973: Okulu terketti
1974: Atari'ye katıldı
1976: Apple'ı kurdu
1985: Apple'ı bıraktı
1985: NexT'i kurdu
1986: Pixar'ı satın aldı
1996: Apple'a döndü
2006: Pixar'ı sattı


2. Steve Jobs; Alexander Graham Bell, Albert Einstein ve Henry Ford gibi öğrenme zorluğu hastalığı olan disleksiye sahip.

3. Steve Jobs aslında tam bir baş belasıymış! Hatta üçüncü sınıfta 'sınıfa yılanları saldığını ve bomba patlattığını' kendi itiraf etti.

4. Steve Jobs'un çalışan numarası 0. Apple'ın ilk yönetim kurulu, tüm çalışanların isim kartına sahip olmasını istemişti ve bu kartlarda bir isim ve işe girme sırasına göre bir numara yer alıyordu. Apple II mühendisi ve kurucu ortağı Steve Wozinak, "1" numarayı, Jobs ise "2" numarayı almıştı. Ancak Jobs birinciden önce geldiğini söyleyerek "0" numarayı aldı!

5. Steve Jobs, 12 yaşında bilgisayarlarla tanıştı. Hewlett Packard'da mühendis olarak çalışan Larry Lang, Jobs'a hayatında ilk defa bilgisayarı tanıştıran kişiydi. Hemen bir bilgisayara sahip olmak isteyen Jobs, PC'lerin harika cihazlar olduğunu ve kurcalamak istediğini söyledi.

6. Süsleyerek yazı yazma sanatı olan kaligrafiyi seviyor. Macintosh'un (Windows tarafından kopyalanan) hoş görünümlü orijinal yazı karakterleri de ona ait.

7. Hiç de temiz değildi! Atari'de çalıştığı süre boyunca gece vardiyasına alınmıştı. Çünkü çok kötü kokuyor ve temizliğine hiç dikkat etmiyordu.

8. İlk takım elbisesini 22 yaşında aldı. 1977'de Apple II'yi tanıttığı bir fuara katıldığında takım elbise almak zorunda kalmıştı.

9. Günlük üniforması: St Croix siyah kaşmir/ipek boğazlı sweatshirt, Levi's marka mavi kot pantolon (ki 100 taneden fazlasına sahip olduğu söyleniyor), New Balance marka spor ayakkabı.

10. Bir keresinde öldüğü açıklanmıştı. 2008'de Bloomberg, öldüğü bilgisini kablo kanalıyla göndermiş ve bu bilgi anında tüm internette yayılmıştı.

11. Tam bir meyve sevdalısı. Şirketin 'Apple' ismini almasının en büyük sebebi, elmanın Jobs'un favori meyvesi olması. Jobs ve eşi sıkı bir vejetaryen ve kesinlikle hayvani ürünleri tüketmiyorlar.

12. PepsiCo'nun başkanını Apple'da çalışmaya ikna etti. John Sculley'i Apple CEO'luğuna ikna etmek için şu sözleri söylemişti: "Tüm hayatın boyunca şekerli su mu satmak, yoksa dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?"

13. Jobs'un maaşı: Apple CEO'su olarak yılda sadece 1 dolar alıyor! Disney hisselerinden ise yıllık 48 milyon dolar elde ediyor.

14. Steve Jobs, Forbes'un dünyadaki en zengin kişiler listesinde 136. sırada bulunuyor. Servertinin ise 5.5 milyar dolar olduğu biliniyor.

15. Şaka yapmayı ise çok seviyor. 2007'de Macworld'de iPhone'u tanıttığı sırada, Starbucks'ı arayarak 4.000 tane sütlü kahve siparişi vermişti.

 

“Aç Kalın, Budala Kalın (Stay Hungry. Stay Foolish).”

Steve Jobs ...

 


Winners focus on winning, losers focus on winners! 👨 💻 🎧

Yorum ekle